28.03 br. odbyło się uroczyste otwarcie ekspozycji muzealnej „Węgrów - miasto wielu kultur i religii”, która mieści się w podziemiach Klasztoru Reformatów parafii pw. św. Piotra z Alkantary i św. Antoniego z Padwy.
Uroczystość zgromadziła wielu zacnych gości m.in.: Wicepremiera, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego, Wicemarszałek Senatu RP Marię Koc, Posła na Sejm RP Daniela Milewskiego, J.E. Ordynariusza diecezji drohiczyńskiej ks. Biskupa Tadeusza Pikusa, J.E. Prawosławnego Biskupa Hajnowskiego Pawła Tokajuka, Rabina Yehoshua Ellis - Emisariusza Shavei Izrael w Katowicach, proboszcza parafii ewangelicko-augsburskiej w Węgrowie ks. Pawła Szwedo, duchowieństwo, przedstawicieli instytucji i placówek kultury, samorządowców z powiatu węgrowskiego oraz mieszkańców miasta.
Samorząd Miasta Węgrowa reprezentowany był na uroczystości przez Burmistrza Pawła Marchelę, Zastępcę Burmistrza Halinę Ulińską, Przewodniczącą Rady Miejskiej Zofię Paczóską wraz z Wiceprzewodniczącymi Beatą Gashi i Jolantą Roguską oraz radnymi. Gospodarzem uroczystości był ks. proboszcz Romulad Kosk, który przedstawił wystawę jako dzieło pokazujące bogatą historię Węgrowa oraz podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do jej powstania.
Burmistrz Paweł Marchela w swoim przemówieniu podkreślił wagę tego wydarzenia, określił je jako jedno z kamieni milowych w dziejach miasta. Podziękował Pani Marszałek Marii Koc za skupienie różnych środowisk wokół idei powstania Muzeum i doprowadzenia do jego realizacji. Wspomniał również węgrowskiego kapłana ks. Zbigniewa Latosiego, który przez blisko 35 lat służył mieszkańcom Węgrowa, jako prefekt młodzieży, a następnie jako proboszcz Parafii przekazywał wzorce i wartości oraz dbał o świątynię.
Jak opisują organizatorzy, Ekspozycja Muzealna „Węgrów - miasto wielu kultur i religii” - jest opowieścią o ciekawej historii miasteczka Węgrów. Jest zaproszeniem do odbycia podróży w czasie, poznania bogatej przeszłości miasta. Pokazuje wielokulturowość miasta i społeczności, które na przestrzeni wieków zamieszkiwały Węgrów; katolików, prawosławnych, Żydów oraz protestantów i szkotów.
Inicjatorką stworzenia ekspozycji jest Maria Koc obecnie Wicemarszałek Senatu RP, scenariusz wystawy został opracowany przez zespół historyków: Michała Gochnę, Radosława Jóźwiaka, Romana Postka, dra Grzegorza Ryżewskiego, dra Marka Sobisza, przy ocenie teologicznej ks. dra Romualda Koska oraz konsultacjach z Elżbietą Wrzosek, Bogusławem Niemirką i Józefem Postkiem.