W ramach projektu „Zawołani po imieniu”, realizowanego przez Instytut Pileckiego w dniu 30.06.2019 r. w miejscowości Stoczek w powiecie węgrowskim została odsłonięta pamiątkowa tablica upamiętniająca Juliannę, Stanisława, Henryka i Wacława Postków, zamordowanych podczas wojny za pomoc Żydom.
Julianna i Stanisław Postkowie mieszkali w Stoczku razem z ośmiorgiem dzieci. W 1943 roku niemieccy żandarmi, za pomoc, której udzielali 17 osobom pochodzenia żydowskiego, aresztowali Stanisława, Henryka i Wacława, a następnie zabrali ich do więzienia na Pawiaku. Juliannę Postek zakatowali. Zmarła następnego dnia na skutek poniesionych obrażeń.
Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. w kościele św. Stanisława Biskupa Męczennika w Stoczku. Po mszy nastąpiło odsłonięcie tablicy upamiętniającej Rodzinę Postków. Wzięli w niej udział m.in. prof. Magdalena Gawin – wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, córka Julianny i Stanisława – Cecylia Borkowska, Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik, Wicestarosta Węgrowski Marek Renik, Wójt Gminy Stoczek Zbigniew Kłusek. Miasto Węgrów reprezentowała delegacja Samorządu Miasta Węgrowa – Radny Andrzej Grabek, Radny Radosław Łuszczyński, Radny Jacek Giers.
Uroczystość odbyła się w ramach inicjatywy „Zawołani po imieniu”, której pomysłodawczynią jest wiceminister Małgorzata Gawin. Jej celem jest upamiętnianie Polaków, którzy w czasie II Wojny Światowej zostali zabici przez Niemców za ratowanie Żydów. Organizatorem był Instytut Pileckiego, który pokazuje ich historie światu. Współorganizatorami uroczystości był Powiat Węgrowski oraz Gmina Stoczek.
Foto: S.Jastrzębski