Bazylika Mniejsza pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny - to najstarszy budynek w mieście. Z 1414 r. pochodzi pierwsza wzmianka o drewnianym kościele. Obecnie jest to kościół barokowy, pierwotnie gotycki z początku XVI wieku. W latach 1558-1630 kościół protestancki. Gotycki kościół murowany z początków XVI wieku w 1703 r. podczas trwania wojny północnej został spalony przez Szwedów. Odbudowany został przez wojewodę płockiego, Jana Dobrogosta Krasińskiego w latach 1703-1711. Prace budowlane prowadził Carlo Ceroni, przypuszczalnie według planów Tylmana van Gameren. Wewnątrz unikalny zespół fresków pędzla Michała Anioła Palloniego, niesamowity obraz „Taniec Śmierci” z XVII w. W zakrystii znajduje się lustro słynnego maga Twardowskiego.
Zwiedzanie - Jan Mielniczek, tel. 25 792 50 59, 510 703 945
Lustro Twardowskiego - znajduje się ono w zakrystii Bazyliki Mniejszej. Jest to kruszcowe zwierciadło w ciemnych ramach, potocznie nazywane „Lustrem Twardowskiego” pochodzące z drugiej połowy XVI w., w ramie z połowy XVII w, umieszczone w zakrystii ponad głównym wejściem. Płyta zwierciadła o wymiarach 560 x 465 mm, grubości 8 mm waży 17,8 kg i została wykonana z kruchego białego metalu: srebra, cyny i cynku. Ponadto wokół lustra znajduje się dziś ledwo dostrzegalny grawerunek przedstawiający roślinne arabeski w postaci falistospiralnej wici z cechami charakterystycznymi dla zdobnictwa złotniczego połowy XVI w. Wokół lustra na ramie widnieje napis w języku łacińskim „LUSERAT HOC SPECULO MAGICAS TVARDOVIUS ARTES LUSUS AT ISTE DEI VERSUS IN OBSEQUEUM EST”, co można przetłumaczyć: „Tym lustrem Twardowski czynił magiczne sztuki, ale obrócone to zostało na służbę Bogu” (tekst: Marek Sobisz)
Więcej o lustrze: www.wegrow.com.pl
Zespół Poreformacki - złożony jest z klasztoru i kościoła pw. Świętych: Piotra z Alkantary i Antoniego z Padwy. Położony jest 500 metrów od rynku przy ulicy Kościuszki. Zakon Ojców Reformatów sprowadził do Węgrowa podskarbi wielki koronny Jan Kazimierz Krasiński w latach 1669-72 r. Fundacji dokończył jego syn, Jan Dobrogost Krasiński, zatrudniając świetnych artystów. Barokowy kościół zaprojektował Tylman van Gameren, pracami budowlanymi kierował Carlo Ceroni. W ołtarzu głównym umieszczono wspaniałą rzeźbę Chrystusa Ukrzyżowanego dłuta Andrzeja Schlütera.
Zwiedzanie - Marek Sobisz, tel. 791 176 604
Cmentarz Rzymskokatolicki - w jego centralnym punkcie znajduje się kaplica cmentarna - mauzoleum rodziny Łubieńskich herbu Pomian z Ruchny, do 1869 r. właścicieli miasta. Zbudowana została w końcu XIX wieku w stylu neoromańskim, według projektu Kazimierza Zajączkowskiego. Na cmentarzu można zobaczyć wiele zabytkowych nagrobków z XIX wieku.
Dom Gdański - usytuowany jest na północnej pierzei rynku. Jest to barokowy gmach z falistym szczytem, kryty dachem mansardowym z lukarnami. Zbudowany ok. połowy XVIII wieku. Jego nazwa wywodzi się od kupców gdańskich, którzy utrzymywali swoją faktorię handlową w czasach, kiedy Węgrów był węzłem handlowym łączącym szlaki z czterech krańców Rzeczypospolitej. Obecnie mieści bibliotekę, którą warto odwiedzić ze względu na mini-muzeum regionalne, prezentujące kulturę ludową okolic Węgrowa. W piwnicach Domu Gdańskiego znajduje się galeria wystaw czasowych.
Kolegium Księży Komunistów - położone jest w sąsiedztwie rynku, w południowo-wschodniej pierzei rynku. Jest to gmach barokowy zaprojektowany prawdopodobnie przez Jana Reisnera dla sprowadzonych przez Jana Dobrogosta Krasińskiego w 1712 r. do Węgrowa księży komunistów. Budynek mieścił niegdyś seminarium i szkołę średnią (podwydziałową w czasach Komisji Edukacji Narodowej). Po II wojnie światowej znajdowało się tutaj więzienie i katownia Urzędu Bezpieczeństwa. Do czasów obecnych zachowała się tylko jedna wieża.
Cmentarz Ewangelicki - położony jest ok. 400 metrów na północny-zachód od rynku, przy ul. Ewangelickiej. Dawniej była tutaj dzielnica protestancka. Na cmentarzu znajduje się najstarszy w dawnym woj. siedleckim drewniany kościół, wybudowany w 1679 r. w jedną noc, jak głosi legenda. Na cmentarzu można zobaczyć zabytkowe nagrobki Szkotów z XVII/XVII w., których do Węgrowa sprowadził Bogusław Radziwiłł.
Kościół Ewangelicko-Augsburski - położony jest na zachód od rynku, przy ul. Narutowicza. Jest budowlą salową, z wieżą, kruchtą i chórem muzycznym. W prezbiterium znajduje się drewniany ołtarz z obrazem olejnym „Chrystus w Ogrójcu” z 1860 r. Organy na chórze zaliczają się do najcenniejszych zabytków w tej kategorii w Polsce
Zwiedzanie kościoła:
- w dni powszednie prosimy o kontakt telefoniczny pod nr tel. 25 792 39 47, 0 607 619 391
- w weekendy kościół otwarty dla zwiedzających w godz. 12:00-18:00.
Drukarnia Ariańska - na północno-zachodnim skraju rynku, przy wylocie ulicy Gdańskiej, znajduje się parterowy murowany dom z wysokim dachem krytym blachą. Lokalna tradycja identyfikuje go z drukarnią, w której arianie publikowali swoje księgi teologiczne i programowe manifesty.
Pomnik na grobie Powstańców z 1863 r. - to wielki głaz narzutowy przyciągnięty z pobliskich Szarut w 1917 r. Pomnik znajduje się przy drodze Siedlce-Węgrów w miejscu bitwy pod Węgrowem (obdyła się podczas powstania styczniowego, 3 lutego 1863 r.), w odległości ok. 2 km od węgrowskiego rynku.
Więcej o pomniku na stronie: www.bitwapodwegrowem.pl